niedziela, 30 stycznia 2011

Stalinki na Tagance



Ponieważ za wcześnie przyjechałam do bunkra, włóczyłam się trochę po okolicy i robiłam zdjęcia. Jak zwykle w Moskwie - szwarc (czy schwarz), mydło i powidło, ale koło samego bunkra przeważały budynki z lat pięćdziesiątych. Stacja metra Taganskaja kółeczkowa wyprowadza tuż przed słynny Teatr na Tagance, w którym grał Wysocki, uliczka jest maleńka, zabudowa niska. Stacja metra Taganskaja promienista wyprowadza na szeroki, typowy dla Moskwy prospekt, obok jest giełda numizmatyczna.
A teren między metrem i rzeką Moskwą - stareńka cerkiew, olbrzymie stalinki, bloki z osiemdziesiątych i jakieś knajpy, domki, cholera wie co...
Co to stalinka? To taki dom, z cegły, wielopiętrowy (zwykle ma 7-12 pięter w Moskwie, 3-5 w innych miastach). Zdarzało mi się w jednej z nich pomieszkiwać. Była dla normalnych ludzi, nie dla VIPów, a mimo to mieszkanie miało 3,5 metrowe sufity, ozdobione stiukami, duże pokoje, widne i spore kuchnie, osobny kibelek, solidne, drewniane drzwi i było idealnie rozplanowane. VIPowie mieli podobno więcej, niż dwa pokoje, i jeszcze służbówki. Z zewnątrz budynki są neo- (czy soc-) klasycystyczne.

Ciekawy jest budyneczek samego bunkru: to tylko mury. W środku nie ma żadnych pomieszczeń mieszkalnych czy biurowych, tylko metry sześcienne betonu i stali. Okoliczni mieszkańcy wspominają, że na powierzchnię wyprowadzono jakieś coś zalane betonem, a potem w ciągu jednej nocy obudowano to domem...


1 komentarz:

  1. Dom na Taganke (nie mylicz z Kotelniczeskoj nabereznoj, co tez na Tagance, to ten co z rzeki kolo Kremla widac), jedyny tam duzy stalinowski, byl wybudowany dla wojska. Czyli dla generalow. Tak samo, jak i budynek na zdjeciu przez rzeke. Za nim jest komendatura glowna, i jakies jeszcze tam wojskowe urzedy. ak sie nie myle, za rzeka w domu, jak sie nie myle, zylo dowodctwo wojsk ladowych, na `taganke - wlasnie awiacji. Czyli schron byl dla nich.

    OdpowiedzUsuń