środa, 16 listopada 2011

FAQ turystyczne

1. Czy Moskwa jest droga? Jest. Jest bardzo droga. Tańsze niż w Polsce są tylko: paliwo, alkohol i papierosy.
2. Gdzie w Moskwie można przenocować? W jednym z hosteli w centrum, polecanych w przewodnikach typu Lonely Planet, albo w Domu Pielgrzyma przy Katedrze katolickiej (Дом паломника - do wygooglania).
3. Gdzie jeść? Posiłek jednodaniowy z napojem w stosunkowo taniej sieciówce to koszt ok. 10 euro. Polecam sieci "Jołki Pałki" i "Mumu" (kuchnia rosyjska), wszelkie suszylnie (sushi jest tu lepsze i tańsze niż w PL), popularna jest pizzeria Il Patio, z kawiarni - Szokoładnica i sieci międzynarodowe. Z tańszych - Kroszka-Kartoszka (ziemniaki z nadzieniem), Tieriemok (bliny), liczne kebaby, zwane tu szaurmą, a zupełnie tanio - pirożki w metrze.
4. Dla wegetarian i innych takich - jeśli się uprzeć, to da się wszystko, z tym, że nie wiem gdzie :)
5. Jak się poruszać? Metrem - wszystkie ważniejsze zabytki są w pobliżu metra, należy kupić sobie kartę na 10 przejazdów, w nocy "na machacza", czyli bombiłą, czyli nieoficjalną taksówką - tylko trzeba wcześniej ustalić cenę.
6. W jakim języku gadać? W miejscach turystycznych można próbować po angielsku, zwykle z powodzeniem. Tam, gdzie są podwójne ceny dla turystów miejscowych i zagranicznych, należy stosować strategię "odin" - nie dodając żadnych innych słów - wtedy można zostać uznanym za Rosjanina :)

2 komentarze:

  1. ad 6) Tam gdzie sa podwójne ceny dla turystów miejscowych i zagranicznych należy stosować strategię "odin", a jak z szanmałż to "dwa" :-)
    Mozna też, nawet przy śladowej znajomości jezyka rosyjskiego, zastosować strategię "baby w babie". My w Pitierze za pomocą recepcji hotelowej zapisywaliśmy na różne wycieczki ze zwiedzaniem miasta i okolic po rosyjsku dla Rosjan. Płaciliśy za to pieniądze obejmujące: koszt przewodnika, przejazd autokarem i bilety do pałaców albo muzeów. Wychodziło taniej niż za same bilety dla obcokrajowców

    A na wszelki wypadek, tak jak Ania, trochę żartem, troche serio, też zapytam: Gdzie by tu dostać jakąś pracę w Moskwie? :-)

    OdpowiedzUsuń