piątek, 20 maja 2011

Źródła Newy

Port rzeczny Petersburga znajduje się w górnym biegu Newy, praktycznie na krańcach miasta. Porty są dwa - stary, na lewym brzegu, niedaleko metra Proletarskaya, i nowy, na prawym, z metra trzeba jeszcze dojechać autobusem. Gdyby ktoś szukał na mapie - to nowy dworzec (Utkina Zawod) znajduje się praktycznie tuż pod nowym mostem - pierwszym na Newie w granicach miasta i jedynym niezwodzonym. Statki swobodnie pod nim przepływają, bo jest zawieszony na dwóch potężnych pylonach (zdaje się być tak ze trzy razy większy od przypominającego go Mostu Siekierkowskiego w Warszawie). Porty rzeczne muszą być tak daleko od centrum, dlatego że obowiązuje zakaz przepływania dużych jednostek z pasażerami pod rozwiedzionymi mostami - nocne rzeczne tramwaje mieszczą się pod stałymi przęsłami.

My odpływałyśmy ze starego portu, widok na drugim brzegu (dzielnica wybudowana w latach trzydziestych) był dla mnie bardzo - ze względów osobistych - nostalgiczny. Warto zwrócić uwagę na stary zielony budynek tuż nad rzeką - to elektrownia numer pięć, jedyna czynna podczas blokady Leningradu. Za nią wznoszą się kominy i systemy chłodzące nowej elektrowni, a zielony budynek - w którym niektóre urządzenia wyprodukowano w 1920 roku - został zamknięty rok temu. Sam budynek jest zabytkiem, bardzo jestem ciekawa, jakie będą jego dalsze losy.A późnym wieczorem wchodziliśmy już do jeziora Ładoga, z którego wypływa Newa. Przez zamarzniętą tafle biegła Droga Życia, łącząca oblężone miasto z resztą Związku Radzieckiego. Tędy ewakuowano dzieci i dostarczano żywność, racje jednak podwyższono dopiero w 1943 roku, kiedy udało się ma malutkim odcinku przerwanej blokady wybudować tory kolejowe i puścić nimi pociągi. Składy szły w trybie karawanowym, jeden po drugim, w odstępach dziesięciominutowych, pod ciągłym ostrzałem artyleryjskim - front był zaledwie 3 km dalej.

Miejsca, gdzie rodzi się Newa, strzeże twierdza Orzeszek: Schlusselburg, czyli zamek-klucz. Twardy był to orzech, jak stwierdził Piotr I, ale jego zgryzienie pozwoliło na powstanie prawdziwej dumy Imperium Rosyjskiego - Sankt Petersburga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz