sobota, 18 stycznia 2014

Ликбез

Ликбез to jest w dosłownym tłumaczeniu walka z analfabetyzmem. Można urządzić likbez np. w galerii handlowej, kiedy koleżanka zabiera nas na zakupy, żeby pokazać, co się nosi. Albo w dowolnym innym miejscu, również tym powołanym do tego celu ustawowo niejako, np. w muzeum. Mnie urządzono likbez w galerii. Trietiakowskiej. Na Krymskim wale, malarstwo XX wieku.

Wybierałam się dość niechętnie, a wyszłam oczarowana. Oczywiście, trafiłam również na wycieczkę sześciolatków i genialnego jak zwykle przewodnika, który przywitał się z dziećmi w kucki, żeby nie patrzeć na nich z góry, i cały czas zmuszał do myślenia i rozdawał nagrody. Fakt, że dzieci miał już nieźle wyedukowane. Podając przykłady słynnych zakochanych par, wymieniały np. Tristana i Izoldę. Przed Malewiczem wykrzyknęły, że to jest bardzo słynny malarz i w telewizorze o nim mówią. Ciekawie argumentowały, dlaczego rzeźba futbolistów powstała z metalu, a nie innych materiałów. No cóż, jeśli one chodzą na takie wycieczki.... (ta była częścią dłuższego cyklu wypraw do różnych muzeów, nie tylko sztuk pięknych).

Ja ogarnęłam tylko połowę XX wieku, na drugą brakło nam czasu i sił. Musimy tam pójść jeszcze raz, bo samo przejście bardzo szybkim marszem przez wszystkie sale (od połowy wieku licząc), żeby dotrzeć do wyjścia zajęło nam pół godziny, a po drodze widziałyśmy mnóstwo ciekawostek.

A to zadanie dla dzieci albo czytelników.
Co przedstawia to dzieło?


4 komentarze:

 1. Караван (приход)
  Pzdr EM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No dobra dobra, ale to jest nazwa, a ja się pytam, co na nim jest. Ile zwierzaków, ile osób i tak dalej :) Bez googla.

   Usuń
  2. widze chyba 5 zwierzakow i trzech ludziow, wszystkich na pierwszym planie. Na dalszych planach nie widze ani ramion ani twarzy, ale troche maly ten obrazek.
   A poza tym wydaje mi sie, ze na horyzoncie widze jakies budowle (piramidy?) i wode. Za dwie wydmy nie dam sobie nic odciac, ale majacza mi sie na drugim planie.

   turzyca

   Usuń
  3. Dobrze prawisz :) Jest jeszcze oaza i fatamorgana. Ale ja to wszystko zobaczyłam dopiero jak dzieci w muzeum zaczęły pokazywać :D

   Usuń