niedziela, 21 października 2012

Dążenie do dwujęzyczności idealnej - Uniwersytet Dziecięcy

Zetknęłam się z pytaniem o bilingwizm idealny, czyli taki, kiedy dorosły człek porozumiewa się w dwóch językach z biegłością porównywalną do wykształconego rodzimego użytkownika. O ile się nie mylę, byt taki w przyrodzie występuje niezmiernie rzadko, ze względu na wrodzone lenistwo ludzkie i tendencję do funkcjonalizacji mowy. Znaczy się, inaczej mówimy w pracy, inaczej w domu, inaczej w babskim/męskim gronie, często w ramach tego samego języka, i ciężko nam bywa przełożyć np. żargon zawodowy tak, żeby dotrzeć do laika. W wielojęzyczności możemy doskonale porozumiewać się po angielsku w firmie, po włosku z małżonkiem i po polsku z dziećmi, możemy też nie być w stanie zamienić tych języków miejscami.

zdjecie z www.kulturapolshi,ru
W przypadku dzieci ekspacko-emigranckich jednak szkoda by było ograniczać polszczyznę do otoczenia domowego, zwłaszcza, jeśli pociechy nie zadręczają rodziców swoją pracą domową i nie ma okazji do przedyskutowania budowy pantofelka tudzież ruchu jednostajnie przyspieszonego, dlatego też przed powrotem do PL zamierzam wykupić połowę księgarni z literaturą popularno-naukową dla dzieci i młodzieży, ze wszystkich dziedzin wiedzy.

A na razie zapisałam Młodą na polski Uniwersytet dla Dzieci, który jest na gościnnych występach w Muzeum Politechnicznym. Spieszcie się, Polacy w Moskwie, bo będą jeszcze tylko do końca przyszłego tygodnia, a są naprawdę fajni! Młoda, w każdym razie, była zachwycona. Długo zastanawiała się, czy ciekawsze były zajęcia z geologii, czy z fizyki, zachwycona opowiadała o Gondwanie, cieszyła się, że rozumie nareszcie, dlaczego podpalona pusta torebka po herbacie frunie, i koniecznie, koniecznie chce przyjść jeszcze raz. Przy czym jej relacja była bardzo niejednorodna językowo - zajęcia prowadzone są po polsku, z tłumaczeniem konsekutywnym (przy okazji - tłumacze też są młodymi, dynamicznymi ludźmi, nawiązującymi kontakt z salą). Młoda więc JEDNOCZEŚNIE poznaje молекулу i cząsteczkę, związek i соединение, wędrówkę kontynentów i дрейф материков, a ile wiedzy przy tym zdobywa...

1 komentarz:

  1. aaaa! dlaczego teraz! w tygodniu nie damy rady, no nie ma bata! a w piatek fruuu do Polski na dwa tygodnie.
    Szkoda.

    OdpowiedzUsuń