sobota, 8 czerwca 2013

Galeria Głazunowa. 356.

W Moskwie odbywa się lub odbywała się do niedawna bardzo ciekawa wystawa pt. "Twoja najważniejsza walizka". W Maneżu pod Kremlem. Jeszcze tam nie byłam, i bardzo chciałam pójść. Jednak pod drzwiami dość miły ochroniarz oznajmił, że żadnej wystawy nie ma, że będzie jakiś zjazd czegoś i zamknięte.
Buu, na stronie do tej pory nic na ten temat nie ma :(

Ilia Głazunow
Rosyjski romans
No ale przecież nie będę do domu wracać, skoro mi jedną wystawę zamkli, w centrumie na dodatek.
Całkiem niedaleko mieści się galeria, na którą od dawna miałam ochotę, ale zawsze jakoś na dalszy plan odchodziła - Ilii Głazunowa. Taki malarz, współczesny, urodził się w 1930 roku i nadal żyje, maluje i się udziela. Do tego stopnia się udziela, że załatwił sobie zabytkową kamienicę pod Soborem Chrystusa Zbawiciela, vis-a-vis Muzeum im. Puszkina, i na trzech piętrach tejże urządził wystawę własnych prac, przekazanych na Skarb Państwa albo wypożyczonych z Trietiakowki czy Muzeum Rosyjskiego w Petersburgu. Poza tym ma własną wyższą uczelnię artystyczną, której jest rektorem, a życzenia urodzinowe składał mu osobiście sam Pan Prezydent. Nic dziwnego, skoro malarz zaprojektował wnętrza odrestaurowanego Pałacu Kremlowskiego... a może odwrotnie, dostał zlecenie, bo miał znajomości?

W każdym razie szumu w sztuce narobił już w 1957 roku, tuż przed skończeniem studiów, i robi nadal.

I spodobało mi się to, co robi, a zwłaszcza to, co robił w latach 90-tych. Podzielam fascynację Głazunowa Rosją, miastem, człowiekiem w mieście, samotnością. Nie podzielam chyba poglądów politycznych, ale jego olbrzymie, monumentalne dzieła o historii Rosji czy demokracji są arcyciekawe. Od współpracowników na pożegnanie zażyczę sobie chyba jakiejś miłej reprodukcji...


1 komentarz:

  1. Zainteresowana twoim tekstem poszukałam w internecie zdjęć jego prac i faktycznie, są ciekawe. Podobają mi się też te przedstawiające krajobraz Rosji, zresztą ten obraz, który zamieściłaś tutaj, również jest bardzo ładny.

    OdpowiedzUsuń