sobota, 4 maja 2013

Specjalnie dla turystów - część I, urzędowa

Zamiast opowiadać o majówce, opowiem o Moskwie dla turystów. Po czterech latach coś tam o niej już wiem, a faktycznie, przebrnąć przez kilkaset postów to tak trochę trudno jest, jak człowiek jedzie na dwa dni.

Zatem co człowiek o Moskwie wiedzieć powinien, zanim do niej pojedzie? (Mariola z Lublina, liczę na Twoją pomoc):
- do Rosji potrzebne są wizy. Rosyjskie i ewentualnie białoruskie tranzytowe. Nie, nie da się ich kupić na lotnisku czy na przejściu granicznym. Nie, zazwyczaj nie da się ich załatwić w jeden dzień. Tak, przed urzędami konsularnymi są kolejki. Tak, można się wspomóc biurem turystycznym. Tak, będą kłopoty, jeśli człowiek jest dłużej w kraju, niż wiza pozwala, nawet nie ze swojej winy (np. lotnisko się zatkało i samolot nie wyleciał o czasie).
www.fms.gov.ru
- po 7 dniach roboczych w tym samym mieście potrzebna jest tzw. rejestracja - dają ją hotele, i bez większych problemów powinien to załatwić gospodarz prywatny na najbliższej poczcie. Jeśli się jeździło do innych miast, to trzeba zachować bilety.
- paszport i kartę migracyjną należy mieć zawsze przy sobie, ksero strony ze zdjęciem i z wizą trzymać w hotelu, i jeszcze strzelić sobie ze dwie fotki aparatem i komórką, a nóż widelec... numer do Ambasady przysyła operator komórki razem z radosną informacją o horrendalnych kosztach roamingu, warto go sobie wbić do pamięci telefonu i gdzieś zapisać, i skorzystać w przypadku palącej potrzeby, najlepiej w godzinach urzędowania placówki, no chyba że kogoś właśnie aresztowano albo co, co się Wam na pewno nie przydarzy. Wtedy w weekend i w nocy też Wam pomogą, obyście nigdy nie potrzebowali.
- ubezpieczenie zdrowotne jest wymagane przy wizie, ja tu mieszkam na stałe, więc mam przychodnię swojego ubezpieczyciela i nie wiem, co robią przyjezdni "w razie czego". Ratowanie życia pod nr 03 jest bezpłatne, po odratowaniu za dalsze leczenie trzeba bulić i rozliczać się z ubezpieczycielem. Internista kosztuje ok. 1500 rubli - można taniej, można dużo drożej. 


3 komentarze:

 1. Juuuuuuuuuuuuuupi!!!!!!!!!!

  Jest Pani kochana!
  Ewelina.

  OdpowiedzUsuń
 2. co do ratowania zycia - bezplatne i pobyt w szpitalu do 5 dni tez, na reanimacji do trzech, internista tyle kosztuje w Twojej wypasionej przychodni - w zwyklej, takiej rejonowej od 300 rubli
  wazne jest tez by przy wyrabianiu wizy zglosic sie do wlasciwego konsulatu (rejonizacja) i przede wszystkim wniosek wizowy wypelnia sie przez net
  dodatkowe fotki? nie, do niczego nie sa potrzebne, chyba ze zalatwiasz sobie lewe pozwolenie na prace - ale do tego trzebamiec chody
  meldunek ma obowiazek zrobic kazdy hotel, osoby prywatne - jak piszesz na poczcie
  jesli ktos by potrzebowal jakiejs informacji to mozna tez odeslac do mnie na gazetowy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam na myśli fotkę paszportu z wizą :) Bo ksera się gubią...

   Usuń