niedziela, 18 listopada 2012

Mormor


Zadanie 14: Tata to po szwedzku far, mama - mor. Dziecko - barn, a wnuk - barnbarn. Co w takim razie znaczy farfar i mormor: a) synek i córeczka, b) ciocia i wujek c) mamusia i tatuś d) dziadek i babcia.

Zadanie 28: mamy ciąg liter: ы, щ, ё, й. Jak można go uzupełnić: a) ъ b) ь с) ш d) э


To przykłady z "Niedźwiadka rosyjskiego", konkursu przypominającego "Kangura matematycznego", tyle że dotyczy wiedzy o języku. Młoda, mimo że obcokrajowiec (a może właśnie dlatego?), zdobyła 100 punktów na 110 możliwych. Dwa lata temu (tylko taka statystyka jest dostępna) taki wynik miało tylko 1,78% wszystkich uczestników. 
Nie, moje dziecko nie jest jakoś szczególnie uzdolnione i z rosyjskiego ma czwórkę (pismo! staranność! błędy!). Myślę, że dwujęzyczność bardzo tutaj pomaga - musi człek non-stop kombinować, jak i co powiedzieć, pilnując, do kogo mówi.  Mam też nadzieję, że zamiłowanie do zabaw językowych dzieć wyssał z mlekiem matki i babki, bo obie mamy takie ciągoty. Po konkursie siedziałyśmy i rozwiązywałyśmy wspólnie "Niedźwiadka" dla klas maturalnych - nie był jakoś wyjątkowo trudny :D

4 komentarze:

  1. Patrząc na te zadania to wydaje mi się, że Twoja córka jest nie tylko uzdolniona językowo, ale i matematycznie. Jak mówi moja nauczycielka języka rosyjskiego język i matematyka idzie ze sobą w parze, bo gramatyka języka obcego jest właśnie jak matma :)

    OdpowiedzUsuń
  2. mormor- babcia ze strony matki, farmor- dziadek ze strony matki, morfar- babcia ze strony ojca, farfar dziadek ze strony ojca.

    OdpowiedzUsuń
  3. Gratulujemy młodej po mamusi taka zdolna :)

    OdpowiedzUsuń