piątek, 9 września 2011

Tydzień w Systemie

Z Systemem polskim miałam do czynienia prawie całe moje życie, odkąd 6 lat skończyłam, wyjąwszy okres studiów, a i to niecały (praktyka pedagogiczna!). Wczoraj miałam pierwsze zebranie rodziców w Systemie lokalnym. Wrażenia... hmmm, chyba Systemy się od siebie tak bardzo nie różnią. Rok szkolny miał się zacząć z tablicą interaktywną, za pomocą której pani miała wyjaśnić dzieciom, jak zrobić na otrzymanych laptopach wizytówkę ze swoim zdjęciem i imieniem. Khmm, khmm, zamiast wizytówek, wykonanych przez jedną z mam na domowym komputerze, robione były laleczki papierowe metodami tradycyjnymi. Obiecywanych zajęć pozalekcyjnych na razie nie ma, te, co były, cofnięto ze względu na przekroczenie nauczycielskiej siatki godzin, a ze stołówkowym cateringiem jest poważny problem (dzieci, na szczęście, są karmione, tylko nikt nie wie, ile te obiady kosztują).

Reforma edukacyjna i tu zawitała, i jest zakaz zadawania pierwszakom prac domowych. Ale umówmy się, proszę Państwa, że trzy linijki kreseczek równoległych dziennie nie przerasta możliwości Państwa dzieci, prawda? Przełożenia słoneczka na piątkę też Państwo dokonają?

To, co mnie zaskoczyło: zero problemów z komitetem rodzicielskim i błyskawiczne ustalenie sumy składek, a także bezproblemowe zebranie tych składek. Oprócz celów oczywistych rodzicielskie pieniądze przeznaczane są na... dopłacanie sprzątaczkom za mycie podłóg w sali lekcyjnej (inaczej czyszczą tylko korytarz i toalety). I podoba mi się świetlica - dzieci, jak w przedszkolu, zostają w swojej sali, ze swoją klasą, a często i ze swoją panią.

3 komentarze:

 1. System jak widać swojski. Nie ma jakiegoś wstrząsu:-) Tablica interaktywna z przełożeniem na laptopy? To się nie mogło udać:-) Przy okazji widac jednak, że choć z przygodami to jednak Rosja jest bardziej rozwinięta i laptopy juz trafiły do każdego pierwszaka.Czy to tylko w waszej szkole czy taki standard wytworzył się? Bo jeśli tak to pogratulować choć przyjmuję to z mieszanymi uczuciami.

  Sprawozdawaj często o systemie - chcę mieć ręke na pulsie:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. wow, laptopy dla pierwszakow:):):)

  OdpowiedzUsuń
 3. W Polsce też to miało zostać wprowadzone już w roku szk. 2011/12, ale nie wiem, czy się udało http://natablicy.pl/puls-biznesu-laptopy-dla-pierwszoklasistow-za-miliard-zlotych,artykul.html?material_id=4d5686a57233c7f86a000000

  OdpowiedzUsuń